Vraag tien mensen naar de impact van AI op werk en negen zullen het hebben over banen die verdwijnen. Het dominante verhaal van AI gaat over verlies. Verlies van banen, verlies van controle, verlies van relevantie. Marco van Hurne, Maat bij TFG, bouwt AI-fabrieken voor grootschalige bedrijfsprocessen bij ASML en ziet dagelijks een andere realiteit. Tijdens zijn keynote op het TFG Innovation Event 2026 sneed hij dwars door de angstverhalen heen. Niet om de impact van AI te minimaliseren, maar om te laten zien waar die impact werkelijk zit en dat is een stuk positiever dan de meeste headlines doen vermoeden.

marco1
Foto: Marco van Hurne

Het onderscheid dat organisaties te weinig maken

Wie nadenkt over AI en werk, denkt al snel in functies. Welke beroepen verdwijnen? Wie wordt vervangen? Marco draait die vraag om. De kern van Marco’s betoog is namelijk het onderscheid dat ertoe doet: AI vervangt taken, geen beroepen. Dat verschil lijkt semantisch, maar heeft verstrekkende gevolgen voor hoe je naar digitale transformatie kijkt. Elke functie bestaat uit allerlei verschillende activiteiten. Een deel daarvan is repetitief, voorspelbaar en administratief. Een ander deel vraagt om context, ervaring, oordeel of menselijk contact. Die eerste categorie leent zich voor automatisering. Die tweede niet, of in elk geval, niet op korte termijn.

”De grootste kansen liggen niet in het vervangen van medewerkers, maar in het slimmer organiseren van werk”

Waar AI echt waarde toevoegt

Als AI mensen niet vervangt, wat doet het dan? Het maakt ze sneller, scherper en minder afhankelijk van routinewerk. Dat is volgens Marco precies waar de waarde zit. AI presteert het best bij processen met een hoog volume en een relatief laag risico. Denk aan documentverwerking, rapportages, kennisontsluiting, administratieve afhandeling binnen klantenservice, finance en operations. Dat zijn de plekken waar efficiëntiewinst ontstaat. Wie minder uren kwijt is aan voorspelbaar, herhaalbaar werk, houdt meer ruimte over voor de taken die echt om menselijk oordeel vragen. Voor organisaties die kampen met krapte op de arbeidsmarkt is dat relevant nieuws. AI is in die context eerder een antwoord op capaciteitsproblemen dan een bedreiging voor werkgelegenheid.

Juniorfuncties zullen de gevolgen van AI als eersten merken

Dat er niets verandert, zei Marco nadrukkelijk niet. Aan de onderkant van kennisintensieve functies zijn veranderingen zichtbaar. Met name taken van juniorfuncties worden steeds vaker ondersteund of overgenomen door AI.

Dat vraagt iets van hoe organisaties mensen opleiden en laten groeien. De klassieke route waarbij juniors opklimmen via eenvoudig uitvoerend werk, werkt niet meer als AI dat werk overneemt. Organisaties moeten opnieuw nadenken over hoe mensen vroeg in hun loopbaan de diepgang opbouwen die ze later nodig hebben.

Het verdwijnen van bepaalde taken gaat altijd gepaard met het ontstaan van nieuwe. Rondom AI groeit nu de vraag naar mensen die weten hoe je processen herinricht, data betrouwbaar houdt en de mens goed laat samenwerken met de machine.

Marco2
Foto: Marco van Hurne

De beperkingen van AI die zelden worden benoemd

Een opvallend onderdeel van de keynote was Marco’s kritiek op de overdreven verwachtingen die rondom AI leven. De technologie heeft nog flinke tekortkomingen. AI-systemen produceren onjuistheden, zijn niet altijd consistent en leveren uitkomsten die moeilijk te controleren zijn. Voor processen waarbij fouten directe gevolgen hebben, juridisch, financieel of vanuit toezicht, is dat een risico dat je niet kunt negeren.

Wat Marco bepleit is nuchter en doelgericht: AI die werkt in de context van bestaande processen, zonder fanfare maar met aantoonbaar resultaat. De meeste waarde zit niet in wat AI kan demonstreren, maar in wat het dagelijks oplevert. Marco zoekt die waarde in toepassingen die passen bij hoe een organisatie al werkt. Steeds meer bedrijven denken er hetzelfde over: minder showstukken, meer concrete inzet met een duidelijk doel.

”Meer AI toevoegen is niet het doel. Het doel is AI inzetten waar het iets oplevert.”

Waarom grote AI-bedrijven het anders framen

Een van de scherpste observaties uit de keynote ging niet over technologie maar over belangen. Marco stelde zijn publiek een vraag die zelden hardop wordt gesteld: wie profiteert er eigenlijk van het idee dat AI alles gaat veranderen?

Zijn antwoord was direct. Partijen die tientallen miljarden ophalen voor nieuwe infrastructuur en rekenkracht, hebben investeerders nodig die geloven in een fundamentele economische omwenteling. Hoge verwachtingen zijn geen bijproduct van hun communicatie, maar een financiële noodzaak. Dat maakt de voorspellingen van partijen als OpenAI en Anthropic niet per definitie onjuist, maar het verklaart wel waarom nuance in hun verhaal zelden de boventoon voert.

Draagvlak bouwen of verliezen, alles heeft te maken met framing

Een andere belangrijke les van Marco gaat verder dan technologie. AI werkt alleen als de mensen die het gebruiken weten wat ze in handen hebben. Wat kan het systeem, waar houdt het op en wanneer is menselijk oordeel onmisbaar? Dat zijn de vragen die medewerkers moeten kunnen beantwoorden.

Presenteer je AI als middel om de loonkosten terug te dringen, dan weet je wat je krijgt. Zet je het in om mensen beter te laten presteren in hun werk, dan ontstaat er iets anders. Die keuze in framing is geen communicatietactiek maar een strategische beslissing die de uitkomst van de transformatie bepaalt.

Marco3
Foto: Marco van Hurne

AI versterkt mensen of het doet niets

Marco bracht als afsluiting van het TFG Innovation Event geen doemscenario en geen verkooppraatje. Hij bracht nuance en dat is precies wat het debat over AI mist. De risico’s zijn reëel, maar de werkelijkheid laat zich niet vangen in een krantenkop. AI verschuift werk, het vernietigt het niet. Organisaties die daar slim op inspelen ontdekken dat de technologie geen bedreiging is voor hun mensen, maar een manier om ze beter te laten functioneren. Organisaties die dat als uitgangspunt nemen, zullen ontdekken dat AI niet het einde van banen markeert, maar het begin van een andere manier van werken.

Meer verhalen over het Innovation Event 2026?

Voor de Maten van The Future Group die dagelijks werken aan AI-vraagstukken bij opdrachtgevers, is dit geen abstracte conclusie. Het is de kern van wat goed advies op dit moment betekent. Ben je benieuwd naar de andere conclusies van het Innovation Event? Bekijk dan het artikel van Jaap en Dean over hoe organisaties succesvol uit de pilotfase met AI kunnen stappen of lees het artikel van Richard en Chris over hoe risicomanagement beter wordt, door minder te doen.

Ontdek meer interessante artikelen

Neem contact op

Heb je een vraag of wil je de route naar één van onze kantoren inplannen? Via onderstaande button vind je al onze contactgegevens!